Marouk na Firmy.cz

O židlích se mi i zdá, říká školitel zdravého sezení

Učí a radí. A pomáhá lidem se zdravotními problémy. Před tabulí nebo v ordinaci jej ale nenajdete. Tomáš Lanč je školitel zdravého sezení firmy Marouk, odborník na židle a kancelářský nábytek a vedoucí showroomu v jednom. „Beru to nejen jako práci, je to poslání, ač se mi o židlích a nábytku občas i zdá,“ vysvětluje s úsměvem Lanč, který má za sebou za uplynulý rok celou řadu školení.

Co vše lidem při školení ukážete?
Jdu samozřejmě do úplných detailů židle, na které dotyčný sedí. Předvedu možnosti mechaniky, možnosti jejího nastavení, jak pracovat se sílou protiváhy, jak správně nastavit výšku područek nebo kdy a k čemu je vhodný posuv sedáku.

Jak dlouho školení v průměrů trvá?
Asi 30 minut, někdy je o pár minut delší, ale záleží na počtu lidí ve firmě. Občas se ale natáhne, protože ve firmách mám individuální rozhovory s lidmi, kterým pomáhám nejen s nastavením židle, ale celkově s vyladěním pracovního místa.

Což znamená?
Často se setkávám se zlozvyky, jako jsou podložené nohy balíky papírů, špatná výška monitoru nebo nevhodně umístěná klávesnice a podobně. Takže se snažím je těchto zlozvyků zbavit.

Je něco, s čím se setkáváte při ka​​​​​​​ždém školení?
Často mě udivuje, že lidé si neumí u židle nastavit ani její výšku. Myslím, že někteří se bojí vůbec vyzkoušet, jaké má židle ovládací prvky, aby ji náhodou nepokazili.


​​​​​​​To musí být frustrující.
Není, naopak. Dodává mi to energii, že jim můžu pomoct a nasměrovat je ideálním směrem. Ale samozřejmě se najdou i tací, kteří si zvládnou nastavit židli sami.

Jaké jsou reakce lidí nebo firem, kde jste školil?
Zatím jen pozitivní. Lidé se uvědomují, že když se budou řídit mými radami, tak jim to po zdravotní stránce prospěje. Přece jen, lidé během dne běžné sedí i více než dvanáct hodin, takže dobře nastavená židle je základ. Z toho důvodu by se měli ti, kteří mají ve firmách na starosti nákup nábytku a židlí, nejprve poradit s odborníky než židle vyberou.

Je nějaký typ židle, který byste doporučil každému, kdo má sedavé zaměstnání?
Každému sedí něco jiného. Je to stejné, jako když vybíráte boty. Důležité je, aby člověk zašel do specializované prodejny, vše si odzkoušel a nechal si hlavně poradit od odborníka, jaký typ židle je pro něj vzhledem k jeho velikosti postavy a činnosti nejlep​​​​​​​ší.

Jak se vzděláváte a kde berete informace o trendech?
​​​​​​​Vystudoval jsem obor management v tělesné kultuře (studijní program zaměřený mimo jiné na fyziologii, gerontologii nebo rekondici), takže myslím, že co se týče lidského těla, tak dokážu klientům docela dobře poradit. Jinak samozřejmě jezdím na veletrhy, jsem v dennodenním kontaktu s výrobci, obchodními partnery či dodavateli. Jsem tak neustále v obraze a vím, jaké novinky se na trh chystají.

​​​​​​​